• Please enable News ticker from the theme option Panel to display Post

Akaryakıt sızıntısını ekiplere haber vermişti: “Bu yapılan uygulama yeterli değil, diğer kurumların da müdahale etmesi gerekiyor”

Kocaeli’de, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) petrol boru hattından Sapanca Gölü’ne sızan akaryakıtın temizleme çalışmaları devam ederken bölge sakinlerinden Hüseyin Mercan, bu uygulamanın yeterli olmadığını ve diğer kurumların da müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Kartepe ilçesinde iki gün önce meydana gelen olayda, yapılan yol çalışması sırasında NATO akaryakıt boru hattının bir kolu delindi. Boru hattından sızan akaryakıtı fark edenler durumu yetkililere bildirdi. Olay yerine giden ekipler, boru hattını hasar tespit etti ve akaryakıtı tankere tahliye etti.

Ancak gece yarısı basıncın artması sonucu akaryakıt sızıntısı büyüyerek dere yatağından Sapanca Gölü’ne ulaştı. Çevre sakinleri, durumu Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) ekiplerine bildirdi. Bölgeye gelen ekipler, su yüzeyine barikat kurarak sızıntının büyümesini önlemeye çalıştı. Ancak gölün Kocaeli kesiminden başlayan sızıntı nedeniyle ekipler çalışmalarını Sapanca ilçesine kadar genişletti.

İHA’nın aktardığına göre, Kocaeli ve Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi ekipleri, akaryakıttan arındırdıkları gölden numune alarak suyun PH değerini ve oksijen miktarını ölçüyor. Göldeki akaryakıtın büyük bir kısmı temizlenmiş olsa da bölgede çalışmalar hala devam ediyor.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon Dairesi (SASKİ) Başkanı İlyas Şeker, yaptığı açıklamada, gölün yüzde 50’sinin akaryakıtla kaplı olduğunu belirterek olayın ciddiyetinin farkında olduklarını ve ekiplerin özenle çalışmaya devam ettiğini aktardı. Bölgedeki sakinlerden Hüseyin Mercan ise olaydan sonra hemen SASKİ’yi aradığını ancak müdahalelerin yetersiz olduğunu düşündüğünü söyledi.

Mercan, “Daha uzman ve profesyonel ekiplerin bu duruma müdahale etmesi gerekiyor. Yetkililerin daha duyarlı olması gerekiyor yoksa göl daha büyük bir tahribatla karşı karşıya kalabilir” dedi.

administrator

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir