En işlek caddedeki en eski binalar yıkılıyor

“Kahramanmaraş’ın en işlek caddeleri arasında bulunan Zübeyde Hanım Bulvarı’ndaki eski binaların yıkımına başlandı. Şehrin hafızasını barındıran binaların yıkılması esnaf tarafından üzüntüyle izleniyor.”

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kontrolünde yürütülen çalışmalarla Kahramanmaraş’ın yeniden canlanması için rezerv alan ilan edilen bölgelerdeki çalışmalar hızla devam ediyor.”

“Zübeyde Hanım Bulvarı, Kahramanmarş’ın kalbinin attığı yerlerden biri ve burada bulunan Park, Koru ve Ulus apartmanları yıkımının başlamasından sonra bölgede rezerv alan ilan edildi. Bu binalar bölgenin en eski yapıları arasında olup, depremlerden az hasar almıştır.”

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından rezerv alan ilan edilen alana bulunan bu üç binanın yıkım kararı alınması sonucu kontrollü bir şekilde yıkım işlemleri gerçekleştirilmektedir ve şehrin hatıralarını taşıyan yapılar yıkılıyor.”

“Yıllardır bu bölgede esnaflık yapan Ümit Orçan, “2016 yılından beri buradayım. Trabzon Caddesi, Zübeyde Hanım Bulvarı ve bu yıkılan yerler Kahramanmaraş’ın en işlek cadde ve merkeziydi. Bu durumu hiç beklemedik, ama şimdi büyük hurdacı binalar tamamen yıkıldı. Bu durum üzücü çünkü önceden burası çok hareketli ve trafikliydi ama şimdi kimse yok.” dedi.”

“Diğer bir esnaf olan Yahya Kemal Açıkgöz ise, “Hiç kimse böyle bir şey beklemiyordu. Ben en aşağı apartmanlarda oturuyordum ama depremden önce ayrıldım, ancak bu cadde bu halde görmek çok üzücü.” şeklinde konuştu.”

İHA.

administrator

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir