• Please enable News ticker from the theme option Panel to display Post

TSE’den Erzurum’da sektör buluşmaları

16 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren ve ürün güvenliğine ilişkin yapılanmalarda ürün yapımının ve piyasaya arzının gerçekleştirilmesi sırasında uyulması gereken esasları belirleyen ve işletmelerimizdeki eşya işletme ve odaların denetimleri konularında çalışan yönetmelik ile gerekli olan bu kontroller yapılmaktadır.

Türkiye’nin birçok şehrinde çeşitli sektörlerden temsilcilerle bir araya gelmek amacıyla gerçekleştirilen “TSE Sektör Buluşmaları Toplantısı”nın 10.’su, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Erzurum’da düzenlendi. Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya, Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, ilgili paydaşlar ve davetliler katıldı. TSE Başkanı Şahin, “TSE Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgelendirmesi”nin, dünyada ilk kez Enstitü tarafından geliştirilmesinin ve Erzurum’un kış sporları merkezi olmasının, turizm sektörüne önemli bir katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Erzurum 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Urkuç da toplantıya öncesinde bir konuşma yaptı ve hizmet çeşitliliğinin artırılmasına dikkat çekti.

TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, “TSE, ülkemizin belgelendirme hizmeti veren kamu kuruluşu olarak toplum tarafından ‘güven müessesesi’ olarak bilinmektedir. Küreselleşen dünyada tüm işletmelerin rekabet ettiğini ve bu nedenle ülkemizin de rekabet gücünü artırmak için TSE’nin çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyerek, Enstitü’nün, kaliteli üretim ve hizmetin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması için çeşitli yol haritaları çizdiğini ve bilimsel, teknik konuları takip ederek hizmet çeşitliliğini arttırdığını belirtti. Şahin, “TSE’nin bu haklı sıfatı bugün olduğu gibi yarın da sürdüreceğine inanıyorum” dedi.

TSE Başkanı Şahin, medeniyet olarak kalite ve standartlara uymanın asırlardan beri ülkemizde önemli olduğunun altını çizerek, standartizasyonun üretici ve tüketiciyi koruma, ülkemizin ekonomik gelişmesine katkı sağlama konusunda büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi. Ayrıca, TSE’nin ülkemizin ihtiyaçlarına cevap verecek imalat faaliyetlerini ve teknolojik gelişmeleri yönlendirmede önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Şahin, “Bugün gururla bahsettiğimiz birçok proje; lisanslama, eğitim, gözetim, muayene, laboratuvar hizmetleri ve helal uygunluk gibi pek çok alanda TSE tarafından belgelendirme sürecine tabi tutulmaktadır” dedi. 16 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren, işletmelerimizdeki ürün güvenliğine ilişkin standartların belirlendiği yönetmelik ve eşya işletme ve odaların denetlemelerini düzenleyen yönetmeliğin ürün yapımı ve piyasaya arzı sırasında uygun değerlerin kontrolünün sağlandığı ve bu sayede kalitenin arttığına dikkat çekti.

administrator

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir