• Please enable News ticker from the theme option Panel to display Post

6-8 Ekim olayları davasında eski HDP Başkanı Demirtaş’a 42 yıl hapis cezası verildi

6-8 Ekim 2014’teki eylemlerle ilgili olarak, PKK’nın sözde üst düzey yöneticilerinin, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 108 sanığın yargılandığı dava sonuçlandı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar SEGBİS aracılığıyla, diğer sanıklar ve avukatları ise salonda hazır bulundular. Duruşma sırasında sanıklar ve avukatlarının tutukluluk durumlarına ilişkin beyanları alındı. Tutuklu sanık Alp Altınörs, “Bu dava lanetli bir dava oldu. Bizler altı yıldır bu buzdan duvarı nefesimizle inceltmeye çalıştık. Bu bir kumpas davasıdır ve halk beraatimizı peşinen vermiştir. Sizlerden de beraatimizi talep ediyoruz” dedi.

Eski HDP Milletvekili Altan Tan ise, PKK’nin siyaset ve eylemlerine karşı olduğunu belirterek, 6 Ekim 2014’te MYK üyesi olarak katıldığı toplantıda şiddet ve terör konuşmalarının olmadığını ifade etti. Sanıkların beyanları ardından mahkeme heyeti karar aşamasına geçti ancak avukatlar masalara vurarak tepki gösterdi. Avukatların salondan çıkmasının ardından mahkeme başkanı kararı açıkladı. Ahmet Türk’e ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezası verildi. Figen Yüksekdağ’a ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’, ‘suç işlemeye tahrik’, iki ayrı ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘seçim yasaklarına aykırı hareket etmek’ suçlarından toplamda 30 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Gülten Kışanak ise ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 12 yıl hapis cezası aldı ancak tutukluluk süresi göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verildi. Sebahat Tuncel hakkında da ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 12 yıl hapis cezası verildi ve tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verildi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a toplamda 42 yıl hapis cezası verildi. Bu cezalar, ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçuna yardım etmekten 20 yıl, 2 kez ‘suç işlemeye tahrik etme’ suçundan 7 yıl 6 ay, 4 kez ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 7 yıl 36 ay, ‘halkı kanunlara uymamaya tahrik’ suçundan 1 yıl 6 ay, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu’na muhalefet’ suçundan 1 yıl 6 ay ve ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan 1 yıl 6 ay olarak belirlendi. Diğer sanıklardan Alp Altınörs’e 18 yıl hapis cezası, Ali Ürküt’e ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası, Ayla Akat Ata’ya 9 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Ancak tutuklu kaldıkları süre göz önünde bulundurularak Ayla Akat Ata ve Gülten Kışanak’ın tahliyelerine karar verildi.

Mahkeme, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Berfin Özgü Köse, Bircan Yorulmaz, Ayhan Bilgen, Aysel Tuğluk, Can Memiş, Emine Beyza Üstün, Gülfer Akkaya, Gürsel Yıldırım ve İbrahim Bilici hakkında beraat kararı verirken, duruşma tamamlandı.

administrator

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir